Our Services

پرینتر سه بعدی چیست؟

پرینتر سه بعدی از فایل دیجیتالی، لایه به لایه نمونه فیزیکی می سازد

پرینت سه بعدی یا تولید فزاینده به تولید یک جسم سه بعدی قابل لمس، از یک فایل دیجیتالی گفته می شود. چون این فرآیند به صورت لایه به لایه انجام می شود به آن فرآیند افزودنی می گویند. به این ترتیب که جسم از پایین شروع به شکل گرفتن می کند و هرچه پیش می رود لایه های بیشتری رو لایه های زیرین قرار می گیرد تا در نهایت جسم پرینت شده کامل شود. جنس این لایه ها از مواد مصرفی پرینتر سه بعدی است. هر لایه مانند یک تکه از سطح مقطع افقی بریده شده از آن جسم دیده می شود..

 

info@ sm3m.com ۰۲۱-۲۲۲۵۹۹۰۸-۹


طراحی

طراحی

ابتدا جسم مورد نظر خود را در نرم افزار های سه بعدی (CAD) طراحی می کنید یا با اسکنر سه بعدی از جسم اسکن می گیرید.
دادن فایل سه بعدی به دستگاه

دادن فایل سه بعدی به دستگاه

فایل سه بعدی طراحی شده را به دستگاه می دهید و فرآیند پرینت شدن آغاز می شود. لایه به لایه از پایین به بالا.
مشاهده نمونه پرینت شده

مشاهده نمونه پرینت شده

نمونه سه بعدی پرینت شده خود را در دست بگیرید و مشاهده کنید.

 

پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند؟

پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند؟

تفاوت تمامی پرینترهای سه بعدی در تکنولوژی و مواد مصرفی آنها است که آنها را از هم متمایز می کند. به عنوان مثال برخی پرینترهای سه بعدی بر پایه پودر (نایلون، پلاستیک، سرامیک و فلز) که با استفاده از یک منبع حرارت نوری (لیزر) ذوب شده و سپس جامد می شوند و شکل نمونه مورد نظر را می گیرند عمل چاپ را انجام می دهند. در برخی دیگر رزین های پلیمری با استفاده از لیزر لایه به لایه سفت و سخت شده و شکل جامد به خود می گیرند. (این لایه ها بسیار نازک هستند).

جهش قطرات ریز از مواد به سطح پلت فرم نیز که بیانگر تکنولوژی جوهر افشان در چاپ دو بهدی هستند، در چاپ سه بعدی به عنوان تکنولوژی جهش چسب شناخته می شوند.رایج ترین این تکنولوژی ها، تکنولوژی FDM است که در آن مواد اولیه از جنس پلاستیک ABS و یا PLA پلاستیک به صورت رشته ای از طریق نازل دستگاه عبور کرده و پس از گرم شدن عمل لایه سازی را انجام می دهد از آنجا که چاپ سه بعدی امکان ساخت مستقیم و دقیق قطعات را فراهم می کند می توان با این تکنولوژی اشیء پیچیده و با قابلیت های بسیار بالا را بدون نیاز به مونتاژ و در کمترین زمان تولید کرد.

با این حال یکی از مهمترین نکات اساسی تولیدی موفق با این دستگاه، طراحی بسیار دقیق نمونه ها می باشد و غیر از این عملیات مهم، آماده سازی فایل و همچنین تبدیل آن می تواند پیچیده و زمان بر باشد به ویژه برای قطعاتی که در طول فرآیند ساخت بسیار پیچیده هستند. با این حال بروز رسانی مستمر نرم افزار و ارتقاء آن می تواند به کاهش زمان و طول این روند کمک به سزایی کند. علاوه بر این پس از پایان کار چاپ بیشتر قطعات نیاز به پردازش دارند، این مرحله که شامل سنباده زدن، صیقل دادن، رنگ و یا دیگر نکات تکمیلی کار است، نیازمند زمان و مهارت بالایی است. و به طور خلاصه می توان گفت این تکنولوژیهم اکنون اینکار تنها با استفاده از متریال های معدودی قابل اجراست اما کار بر روی تولید با انواع متریال مختلف همچون فلزات، مواد خوراکی، مواد بیولوژیک و سایر اقلام نیز در مرحله تحقیق و توسعه است و در آینده ای نزدیک تحول بزرگی در فرآیند تولید ایجاد خواهد کرد.

نگاه کلی صنعت به پرینتر سه بعدی

نگاه کلی صنعت به پرینتر سه بعدی

تمامی سازندگان و تولیدکنندگان صنعتی برای تست محصولات خود، نیاز به پیش تولید آن به منظور تکمیل و برطرف نمودن نقص های احتمالی دارند. امروزه چاپ سه بعدی این امکان را فراهم کرده که در کوتاه هترین زمان، کم ترین هزینه و صرف نظر از پیچیدگی های نمونه، پیش تولید را انجام دهند. برای این کار فرآیندهای مختلفی از چاپ سه بعدی وجود دارد که هر کدام از آنها در صنایع مختلف استفاده می شود و برای چاپ نمونه به وسیله هر کدام از این فرایندها نیازمند مدل سه بعدی نمونه، توسط نرم افزارهای سه بعدی سازی مانند و یا اسکنرهای سه بعدی هستیم.

اساس کار این چاپگرها این است که فایل سه بعدی توسط نرم افزارها به لایه های مجزا تفکیک شده و توسط پرینتر سه بعدی قابل خواندن می شود سپس چاپگر به طراحی و ساخت لایه ها پرداخته و در نهایت نمونه مورد نظر ساخته می شود. فنآوری های متفاوتی از چاپ سه بعدی هستند که هر کدام با مواد اولیه مخصوص عملیات چاپ را انجام می دهند. این مواد می توانند از جنس پلاستیک، فلز، سرامیک و... باشند. درحال حاضر بیشترین کاربرد بازار جهنی از مواد پلاستیکی است که معمولاً پلاستیک ABS و پلاستیک PLA مناسب ترین آنها هستند.

 

پدیدا

پدیدا
پرینتر سه بعدی پدیدا برگزیده جشنواره بین المللی خوارزمی

پدیدا پلاس

پدیدا پلاس

دو نازله، تکنولوژی FDM، قابلیت پرینت چند رنگی، طراحی صنعتی

پدیدا استار

پدیدا استار

تک نازل، تکنولوژی FDM، طراحی صنعتی

پدیدا DLP

پدیدا DLP

تکنولوژی DLP، دقت بسیار بالا، تولید ماشین های هوشمند

پدیدا مینی

پدیدا مینی

تکنولوژی FDM، سبک تر، ساده تر و اقتصادی

قلم سه بعدی

قلم سه بعدی

با پرینتری در دست، سه بعدی نقاشی کنید

 

 

عمل جراحی فک با پرینت سه بعدی

عمل جراحی فک با پرینتر سه بعدی

برای اولین بار در ایران با کمک پرینت سه بعدی بیمار مبتلا به سرطان فک جراحی شد که نتایج        قابل توجهی به همراه داشت.

خواندن خبر