تغییر معادلات صنعت توسط پرینتر سه بعدی

آنچه خواهیم خواند:

  • آشنایی کافی با تولید افزودنی
  • تعریف تولید افزودنی
  • مقایسه با شیوه تولید صنعتی
  • بازیافت و برنامه ریزی برای وسایل خارج از رده
  • فهمیدن کاربرد پرینت سه بعدی

نگاه کلی

یک تغییر بسیار شگفت انگیز اخیرا در تولید ـ تقریبا در تمام انواع محصولات ـ در حال وقوع بوده است. تغییری که وعده می دهد که آینده را تبدیل به محیطی مطابق میل شخصی و قابل انعطاف بکند. در آینده ای که سریع در حال نزدیک شدن است هر چیزی را که ما احتیاج داریم _از کالاهای مورد نیاز گرفته تا غذا و حتی بدن های خودمان _ می توانند خیلی سریع با ضایعات ناچیز بازسازی یا جایگزین شوند. این یک تغییر آهسته در فرآیند تبدیل یک نسل به نسل دیگر آیفون نیست. بلکه یک انقلاب واقعی است، مشابه تغییراتی است که در گذشته جهان را با یک عصر جدید صنعتی رو به رو کرد و بعد از آن روشنایی و الکتریسیته را به خانه های ما و محل کار ما آورد.

این پیشرفت به هیچ وجه بدون زحمت بدست نیامده است، هر تغییر اصولی که همه جنبه های اقتصاد جهانی را در بر می گیرد ذاتا مخرب است. اما روش های نا کارآمد و سنتی تولید در آینده برای تولید مدل های سال بعد جای خود را به فرصت های کاملا تازه خواهند داد که قبل از آن حتی فکرش هم نا ممکن بود. از تکنولوژی پشت این تغییرات با تولید افزودنی ،پرینت سه بعدی یا تولید مستقیم دیجیتالی یاد می شود.

هر اسمی که داشته باشد، در دهه ی پیش رو این تکنولوژی برای تولید هر چیزی از خانه ها گرفته تا موتور های جت، هواپیما ها،غذا و حتی بافت ها و اندام جایگزینی که از سلول های خودمان تشکیل شده اند، استفاده خواهد شد.

هر روزه استفاده های جدیدی از پرینتر سه بعدی کشف می شود و در سرتاسر جهان گسترش پیدا می کند. و حتی در فضا: ناسا دارد طرح هایی را ازمایش می کند که در شتاب ثقل صفر، روی سطح بدون هوای ماه کار کند و حتی کاوش های انسانی را روی سیارات دیگر مانند مریخ حمایت کند(عکس 1-1 را ببینید)

محکم سر جای خودتان بنشینید چون در بخشی که در پیش داریم ما تعداد زیادی از تکنولوژی های جالب و فوق العاده را بیان می کنیم. و قبل از پایان این بخش ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید در این تغییر هیجان انگیز سهیم باشید.

کاوشگر ناسا ساخته شده با پرینتر سه بعدی در کره ماه

آشنایی با تولید افزودنی

شما ممکن است بپرسید تولید افرودنی چیست؟ تولید افزودنی تا اندازه ای شبیه "رپلیکیتور ها" در محیط فیلم جنگ ستارگان است که به کاپیتان اجاره می دهد بگوید:"ارل گری یک چای داغ لطفا"و یک فنجان پر از مایعی و آماده مصرف جلوی خودش می بیند. البته ما هنوز به آن مرحله نرسیده ایم ولی پرینتر های سه بعدی امروز تولید افزودنی را با مدل سه بعدی که در کامپیوتر ذخیره شده است انجام می دهند. به این صورت که دیتای موجود در کامپیوتر را به یک سری لایه های بسیار نازک تبدیل می کند و شی را لایه به لایه و هر لایه در زمان مشخص می سازد تا اینکه شی مورد نظر ما آماده استفاده شود.

پرینتر های سه بعدی خیلی شبیه به پرینتر های رومیزی اند که شما قبلا در محل کار یا خانه از آن ها برای کپی گرفتن از مدارکی که به صورت الکترونیکی انتقال پیدا کرده بودند و یا در کامپیوتر شما ساخته شده بودند، استفاده کرده اید. با این تفاوت که یک پرینتر سه بعدی یک شیء سه بعدی جامد را می سازد، آن هم از بین مواد گوناگون نه فقط یک برگه ساده.

زمان یوهانس گوتنبرگ ، ساختن دستگاه پرینت کاغذ ساده پیشرفت را برای جهان به ارمغان آورد. امروزه، وقتی شما دکمه پرینت را در یک نرم افزار واژه پرداز فشار می دهید، شما کار های نویسنده ها ،تندنویس ها ،ویراستار،صفحه آرایی،تصویر نگاری،تجدید چاپ را در یک عمل واحد ترکیب می کنید.و با کلیک روی تعداد دیگری از دکمه ها شما می توانید این مدارکی را که ساخته اید در اینترنت قرار دهید و آن را به اشتراک بگذارید یا اجازه دهید توسط دیگران در سراسر جهان دانلود و پرینت شود.

پرینت سه بعدی دقیقا همین کار را برای اشیاء انجام می دهد: طرح ها و مدل های سه بعدی مجازی برای اشیای فیزیکی می توانند به اشتراک گذاشته شوند، دانلود شوند و سپس به صورت فیزیکی پرینت شوند. خیلی سخت است که تصور شود که یوهانس گوتنبرک فکر این را می کرد.

تعریف تولید افزودنی

چرا "تولید افزودنی " با واژه افزودنی همراه است؟ "تولبد افزودنی"با آوردن طرحی از یک شیء به کامپیوتر کار را شروع می کند سپس آن مدل را به لایه های جداگانه تبدیل می کند که می توانند روی هم دیگر سوار شوند و شیء نهایی را به دست دهند."تولید افزودنی "شیء سه بعدی را به صورت مجموعه ای از لایه ها تصور می کند که با سوار شدن آن ها روی یک دیگر شیء نهایی و مورد نظر تشکیل می شود.(شکل 1-2 را ببینید)این شیء هر چیزی که باشد یک فنجان چای یا یک خانه، فرآیند با یک لایه ی زیرین آغاز می شود و سپس هر لایه ی اضافی به آن اضافه می شود تا زمانی که شیء کامل شود.

بچه های من این کار را قبل از اینکه اولین پرینتر سه بعدی من را دیده باشند انجام می دادند.آن ها فهمیده بودند که می توانند با استفاده از کلوچه ها و افشانک پنیر برای تعداد بیشتر از یک اسنک ،قلعه ها و طرح هایی را به سادگی با گذاشتن لایه های پنیر و کلوچه روی همدیگر بسازند.این ساختمان های قابل خوردن پتانسیل موجود در "تولید افزودنی " را نشان دادند. کارهای خاصی با پنیر روی هر کلوچه انجام می شد، نام هایی حرف به حرف ساخته و یا طرح هایی کشیده می شد و حتی شکل هایی ساخته می شد و هرم های کوچکی را نگه می داشتند.اسنک های ساخته شده به این شیوه ها هم خیلی جالب بودند و هم مطابق میل هر کدام از بچه ها بودند.

پرینتر های سه بعدی لایه های مواد را در روش های معدودی روی هم سوار می کند:

آنها یا پلیمر های مایع را با لیزر ذوب می کنند،یا ذره های دانه ای را با لیزر یا مایعی متصل کننده به هم وصل می کنند و یا ماده ی ذوب شده را مانند از خمیر تیوب خمیر دندان که روی مسواک می آید بیرون می دهند.هرچند که پرینتر های سه بعدی تولید افزودنی را با موادی بیشتر از خمیر مسواک انجام می دهند.آن ها می توانند اجسامی را بسازند که از پلیمر ها پلاستیکی،مفتول های پلاستیکی ذوب شده ،سیمان ،و مواد مختلف دیگر ساخته شده اند._شامل سلول های بیولوژیکی که می توانند به شکل شگفت آوری سازه های پیچیده ای راتشکیل دهند.که را برای تعمیر و جایگذاری در بدن استفاده می شوند.

درست مانند حلقه های تنه درخت که هر ساله یکی به آنها اضافه می شود ،لایه های ایجاد شده در تولید افزودنی نیز جسم را لایه به لایه و هر کدام در زمانی مشخص می سازد.به این وسیله شما می توانید یک اسباب بازی پلاستیکی بسازید یا یک ماشین کامل و به زودی یک خانه کامل (با تمام وسایل داخل اش)، یا حتی یک هواپیمای کامل با قطعات به هم پیچیده . تحقیقات امروزه روی مواد هادی می تواند زمینه این باشد که در آینده این مواد جزیی از فرآیند تولید افزودنی باشند. با این امکان که این مواد مستقیما به شکل جسم مورد نظر ما در بیایند به جای اینکه بعدا نصب شوند

در مقابل تولید سنتی

چگونه این روش تولید افزودنی با روش های سنتی و قدیمی که از اولین انقلاب صنعتی در دهه اول 1700 تا الان پا بر جا بوده اند مقایسه می شود؟؟ در آن انقلاب تولید به وسیله دست جای خود را به تولید توسط ماشین های اتوماتیک داد که از نیروی بخار و آب برای به کار انداختن ماشین ها استفاده می کردند. چرا ما نیاز به این داریم که یک انقلاب مختل کننده دیگر را بعد از انقلاب صنعتی دوم که در اوایل 1800 رخ داد تجربه کنیم. انقلابی که جهان را وارد مرحله ای کرد که کارخانه های فراوان شروع به تکثیر کردند و تولیدات انبوه را امکان پذیر کردند. امروز ما در آستانه تغییر بعدی هستیم. انقلاب صنعتی سوم، که در آن تولید انبوه و حمل و نقل کالا های سنگین و حجیم به سراسر جهان کنار گذاشته می شود. و در عوض سراغ تولیداتی می رویم که در محل حضور مشتری صورت می گیرد و با توجه به نیاز ها و سلیقه های موجود در آن جامعه کالاهای مورد نیاز تولید می شوند و ما در این مرحله می توانیم شاهد خلاقیت هایی باشیم و همچنین پیشرفت هایی که اشخاص با توجه به نیاز خودشان روی محصول اعمال می کنند .

تاثیر مخربی که انقلاب صنعتی اول روی جامعه گذاشت خیلی اساسی بود در حدی که حکومت ها باید قوانینی را وضع می کردند تا از تولیدات نساجی داخلی مثلا انگلستان در مقابل ماشین های باقنده جدید حمایت کنند.که از هند شرقی وارد می شد.

ماشین ریسندگی و و قرقره ی چرخنده بافندگی این امکان را به تعداد افراد محدود می دهد که صد ها یار مربع را از طاقه پارچه در هر هفته ببافند. در مقابل بافندگی با دست که ماه ها طول می کشد که از مراحل اولیه تولید به مراحل پایانی و تولید و بافت پارچه برسد. ناگهان این تکنولوژی های صنعتی مانند بافندگی خودکار که در شکل 1-3 نشان داده شده است بافنده ها را از رده کاری خارج کردند برای همین اتحادیه هایی مثل لاتیود با این تغییر مخالفت کردند. خوشبختانه ظرفیت برای این تکنولوژی جدید برای فراهم کردن لباس برای خانواده ها در آخر به پیروزی رسید و جهان تغییر کرد.

مقاله پرینتر سه بعدی

چند سال بعد اختلال اتقلاب صنعتی دومی در حامعه حتی بیشتر بود چون که اتوماسیون امکاناتی را فراهم آورده بود که نه تنها با نیروی انسان و اسب محدود نمی شد بلکه نیروی بخار باعث شد که صنایع ای که تا آن روز نیاز داشتند در کنار رود خانه ها و چرخ های آبی باشند دیگر احتیاجی به این منابع و امکانات طبیعی نداشته باشند.مشکلاتی را که کارگران قبل از این که این تکنولوژی ها بیایند با آن مواجه بودند به افسانه ها پیوست مانند افسانه جان هنری مه یک افسانه مشهور و معروف شد.این آهنگ و خیلی از آهنگ های مشابه این از ارزش انسان در نقابل ماشین سخن می گفتند.و این واقعیت که یک چکش با موتور بخار می تواند روز ها بدون اینکه به غذا و استراحت نیاز داشته باشد مدام کار می کند می تواند دلیل روشنی باشد بر اینکه چرا این اختلاف و عدم پذیرش اتوماسیون در همان سال ها حل شد.

اکنون ما در نقطه ای قرار داریم که می توانیم بگوییم در آستانه ی انقلاب صنعتی سوم هستیم. نفاق افکنی بالقوه موجود در پرینتر سه بعدی کاملا روشن است.شیوه های سنتی تولید انبوه که محصولات را با برش کاری ماشین کاری و فرز کاری از مواد خام می ساخت. انتقال این محصولات به سراسر جهان و تولید مواد به اجزای سازنده مورد نیاز محصول آنها و مونتاژ کردن آن اجزای سازنده در تعداد خیلی زیاد تا رسیدن به محصول نهایی فقط برای پایین آوردن هزینه هر واحد، انتقال آن محصولات از راه های دور با هزینه ساخت کمتر (و قوانین کار آرام تر و بهتر)، ذخیره تعداد زیادی از محصولات در انبار های بزرگ و همین طور حمل و نقل محصولات با باربر های خیلی بزرگ تا به این وسیله به دست مصرف کننده های واقعی برسد.(شکل 1-4 را ببینید)

مقاله پرینتر سه بعدی

به خاطر هزینه های موجود، تولید سنتی خواهان محصولاتی بود که تا حد امکان افراد بیشتری را شامل شود. آن روش تولید ترجیح میداد که یک سایز درست کند که اندازه عامه مردم شود در مقابل این که مطابق با اندازه واقعی و دلخواه مردم کار کند. این کار باعث محدودیت در انعطاف می شد. چون این موضوع تقریبا غیر قابل پیش بینی است که مصرف واقعی یک محصول در سال آینده چگونه خواهد بود. این فرآیند همچنین بسیار وقت گیر است و منابع مهم را مانند نفت هدر می دهد و آلودگی که از حمل و نقل محصولات به دست آمده به نقاط مختلف برده می شود که برای سیاره بسیار زیان بار است.

صنعت ماشینی

به خاطر اینکه تولید افزودنی می تواند محصول کامل شده را تولید کند_حتی وسایل و محصولاتی با اجزای محرک درون آن ها مانند یاطاقان یا چرخ ها یا زنجیر های لینک شده _وسایل نتیجه شده از ساخت سه بعدی تعداد خلی کمتری از مراحل ساخت را نسبت به وسایل ساخته شده با روش سنتی نیاز دارند. روش تولید سنتی از فرآیند تولید کاهشی مانند تراشکاری ،ماشین کاری و فرز کاری استفاده می کرد تا اجزای اولیه ی محصول نهایی را بدست آورد.روش تولید سنتی باید برای هر مرحله و حتی برای هر قدم تولید محصول برنامه ریزی می کرد. مانند تراشکاری یا خم کردن یک ورقه چون هر کدام از این مراحل به دخالت و مدیریت و هدایت انسان در خط تولید نیاز دارند_که در نتیجه هزینه اضافی را به کل فرآیند تولید تحمیل می کرد.

بله این به این معنی است که که ماشین های تکنولوژیک کمتری بعد از اتقلاب صنعتی سوم مورد نیاز خواهد بود.و لی همین طور این معنی را می دهد که محصولات می توانند سریع تر تولید شوند و از مواد اولیه ی خیلی کمتری استفاده کنند.این کار خیلی ارزان تر خواهد بود که مواد را دقیقا همان جایی بگذاریم که مورد نیاز اند تا اینکه تکه های بزرگ مواد خام را با کم کردن اجزا و قسمت های نا لازم آنها به محصول نهایی برسانیم.تولید افزودنی به شما این امکان را می دهد که محصولات چاپ شده به صورت سه بعدی را از اول شکل گیری شان به شکل سه بعدی ببینید.وشاید شما تصمیم بگیرید که تغییراتی را در جسم نهایی برای کاهش در وزن آن انجام دهید و همچنان همان استحکام را داشته باشید.و در آخر اینکه محصولات با شیوه تولید اضافی به شکلی تشکیل می شوند که تمام سوراخ ها و منافذ و سطح های صاف و شیار های ضروری ایجاد شوند.و ما را از خیلی از کار های اضافی را که در تولید سنتی انجام می شد بی نیاز می کند.

مدل سازی با فرم دادن

مواد سنتی که نیاز بود مدت زیادی کار کنند مانند اجرای داخلی اتوموبیل ها ،هواپیما ها و باربر های هوایی با ریختن فلز مذاب در قالب های خاص تشکیل می شدند ،یا توسط لوازم و وسایل در کارگاه ها شکل می یافتند. این تکنولوژی در روش های جدید گرفته شد تا مواد پلاستیکی با آن ها ساخته شوند. پلاستیک ذوب شده داخل قالب های مشخصی برای تولید محصول مورد نظر تزریق می شوند. موادی که به این شکل قابل فرآوری هستند مثل شیشه این امکان را برای هر خانه ای فراهم می کند که پنجره داشته باشد چون شیشه می تواند در هر قالبی شکل بگیرد.

به هر روی روش های سنتی قالب سازی با مشکل ساختن قالب های اصلی مواجه بود.که برای محصولات مد روز خیلی کم استفاده میشد.برای تولید نوع دومی از محصول ،یک قالب جدید نیاز بود.که باز هم فقط برای ساخت همان محصول مورد نظر قابل استفاده بود. و این باعث می شد فرآیند تولید قالب بار ها و بار ها تکرار شود.که این یک فرآیند خیلی زمان گیر می تواند باشد.پرینتر های سه بعدی این امکان را می دهند که قالب ها هر چه سریع تر ساخته شوند و تولید کننده هر چه بهتر با نیاز های روز خود را تطبیق دهد.یا در نهایت تولید کننده می تواند از پرینتر سه بعدی مستقیما برای ساخت محصول استفاده کند.و آن را تغییر دهد و اصلاح کند و آن را طوری طراحی کند که ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد.

تولید دیجیتالی مستقیم اخیرا به وسیله GE مورد استفاده قرار گرفته است.تا 24 هزار موتور جت را در هر سال بسازد.که در این روش محصول نهایی می تواند در وسط کار اگر مشکل و نقصی در عملکرد پیدا کرد عوض شود.که این کار فقط با تغییر طرح آن که در کامپیوتر موجود است و تغییر در اجزای سازنده آن انجام می شود.برای همچین کتری در روش تولید سنتی باید کاملا خط تولید مورد بازبینی قرار می گرفت .

فواید تولید افزودنی

به این دلیل که برنامه های کامپیوتری می توانند به راحتی جا به جا و یا در اینترنت به اشتراک گذاشته شوند.تولید افزودنی اسن امکان را به مشتریان می دهد که نمونه های دلخواه و مورد نظر خود را هر جا که باشند طراحی کنند.در جهان امروز با این سطح از ارتباطات ،توانایی تطابق با خواسته ها و نیاز های مردم در سراسر جهان یا فرهنگ های مختلف ،توانایی کمی نیست.

  • شخصی سازی
  • پیچیدگی
  • قابلیت دوام و پایداری
  • بازیافت محصولات خارج از رده

شخصی سازی

شخصی سازی در زمان تولید به مصرف کننده این امکان را می دهد که محصول را با توجه به نیاز خودش به شکل دلخواه تغییر دهد.که این تغییر می تواند در قسمت رنگ شکل اندازه و یا ماده سازنده باشد.

برای مثال نوکیا یک جعبه با قابلیت پرینت سه بعدی برای مدل لومیا 820 عرضه کرده که این امکان را به مشتری می دهد که طرح مورد نظر را دانلود کند و مدل های دارای مجوز را پرینت کند.(شکل 1-5 را ببینید). در اندک زمانی افراد متخصص در زمینه چاپ سه بعدی تعداد زیادی از این جعبه ها را ساختند و آن ها را برای انبار سرویس هایی مثل تینک ورس تری دی فرستادند. این پیشرفت به زودی در اختیار اعضای دیگر این جمعیت قرار گرفت.که این افراد آن ها را برای ورژن های متناسب تر استفاده کردند و نوکیا با این کار در جشم مشتری ها ارزش یافت.

مقاله پرینتر سه بعدی

پیچیدگی

چون که هر یک از لایه های شیء پشت سر هم و پی در پی ساخته می شوند، پرینتر سه بعدی این امکان را فراهم آورده است که ساختار های پیچیده درونی که ساخت آنها توسط روش های تولید قدیمی امکان پذیر نبود ایجاد شوند.سازه هایی که نیاز نیست بار ای را تحمل کنند می توانند با دیواره های خیلی نازک ساخته شوند که بعدا در طول فرایند این امکان هست که با ماده ای دیگر در جای دیگر شی محکم شود.اگر استحکام و سختی راضی کننده بود ولی وزن مورد اشکال بود(مثل بدنه ی ماشین های مسابقه ای )،تولید افزودنی می تواند ساختار درونی را مانند استخوان پرنده ها طوری بسازد که بدون کم شدن از استحکام وزن آن کم شود.سازه هایی که از طبیعت قالب برداری شده اند مانند استخوان های یک پرنده می توانند با تکنیک های تولید افزودنی در پرینت سه بعدی ساخته شوند که در گذشته بوسیله روش های تولید سنتی قابل ساخت نبود.

وقتی شما پیش خود تصور کنید که روزی می رسد که این تکنولوژی می تواند یک خانه کامل را با هر آنچه درون آن است بسازد ،شما خیلی ساده می بینید که این تکنولوژی چگونه می تواند صنایع بدون ظرافت را تحت تاثیر قرار دهد .شرکت هایی را تصور کنید که قابل حمل باشند._در آینده منتقل شدن از یک خانه به خانه دیگر می تواند به سادگی صورت بگیرد_و به جز چند جعبه از وسایل شخصی (نقاشی بچه ها ،فنجان چای قدیمی مادربزرگ ،و اولین کفش های کودکتان)از یک خانه به خانه ای دیگر .شاید زمانی برسد که شما دیگر به یک شرکت حمل و نقل احتیاج نداشته باشید .شما فقط لازم است که با شرکتی که خانه ای مشابه با خانه قبلی شما می سازد در محل جدید تماس بگیرید.(یا یک شرکت نام آشنا تر با محصولاتی جدید )این شرکت جیدید که مشابه شرکت قبلی کار می کند می تواند موادی را که در ساختمان های قبلی استفاده شدند را برای مکان جدید استفاده کند.

قابلیت با دوام

پرینتر سه بعدی می تواند با متفاوت نمودن مقاومت و انعطاف پذیری در طول جسم می تواند وزن جسم را پایین بیاورد و انرژی ذخیره کند._تخمین زده می شود که برای یک سازنده هواپیما فقط کم کردن وزن کمربند های ایمنی،در طول یک عمر کاری هواپیما هزاران تن از مصرف سوخت آن را کاهش می دهد_و با پایین آوردن میزان نیاز به مواد اولیه با این کم کردن وزن روش تولید افزودنی می تواند هم در منابع و هم در پول صرفه جویی های زیادی را انجام دهد .

تولید افزودنی استفاده تعداد زیادی از مواد را برای ساخت اجزا امکان پذیر می کند.حتی برای پلاستیک ذوب شده که در پرینتر رِپ رَپ استفاده می شودماده ی ABSکه ویژگی های آن از کاربرد هایش در صنعت ساخت اسباب بازی و لگو کاملا مشخص است ،بیشتر اوقات در پرینتر های بعدی خانگی استقاده می شوند ولی این پلاستیک یک پلاستیک پتروشیمیایی است.و کسانی که برای حفاظت محیط زیست دغدغه مند هستند می توانند از PLAبه جای این محصول استفاده کنند که دقیقا همان نتیجه را خواهد داد .موادی مثل PLAبیشتر از ذرت ساخته می سوند.ولی تحقیقات اخیر روی تولید صنعتی این محصول از خزه دریایی یک روز می تواند به ما کمک کند که دیگر به این محصولات پتروشیمی وابسته نباشیم.

علاوه بر این مواد دیگر _حتی مواد خام _می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.بعضی از پرینتر های سه بعدی به گونه ای طراحی شده اند که اجسامی از سیمان و یا شن بسازند.و از هبچ چیز به جز انرژی خورشید که در یک نقطه متمرکز شده است استفاده نکنند .مارکوس کیسر مخترع دستگاه سوزاننده خورشیدی توسط این دستگاه می تواند شن را به اجسام مختلفی تبدیل کند .کایسر از یک سیستم کامپیوتری استفاده می کند که نور خور شید را دقیقا جایی که برای آب کردن دانه های شن لازم است متمرکز می کند تا از آن ها یک نوع شیشه مستحکم بسازد.که او از این شیشه ها برای ساخت لایه به لایه ی کاسه ها و اشیای دیگر استفاده می کند.(شکل 1-6 را ببینید)

بازیافت و برنامه ریزی برای وسایل خارج از رده

انقلاب صنعتی سوم راهی را پیشنهاد می دهد که مفهوم وسایل از رده خارج را که در پی چرخه های صنعتی موجود است را زا بین می برد.در حقیقت این انقلاب راه طولانی را برای از بین بردن این مفهوم طی کرده است .برای مثال کمدینی به نام جی لنو که ماشین های قدیمی را جمع می کرد از پرینتر سه بعدی برای برای سرویس و تعمیر ماشین های قدیمی خود استفاده می کرد._حتی قطعاتی که جای آن ها را قطعات بهتر و جدید تر حتی برای سال ها گرفته بودند و مشابه آن ها پیدا نمی شد._با همچنین تکنولوژی ای تولید کنندگان حتی لازم نیست که نمونه هایی از اجزای قدیمی را انبار کنند .آنها به آسانی می توانند طرح موجود از کامپیوتر آن قطعه را دانلود کنند و با استفاده از آن قطعه را بسازند.

پرینتر های سه بعدی از مزیت راه های ساخت با دوام بهره می برند.ولی فرا تر از آن آن ها به تولید کنندگان این امکان را می دهند که از مواد موجود دوباره استفاده کنند .و مزیت ها و چیز هایی به آن ها اضافه کنند که مصرف کننده را راضی نگه دارد .و این به راحتی می تواند چرخه سرمایه گذاری را برای کالا های اساسی دوباره به راه بیندازد.

مقاله پرینتر سه بعدی

با حذف چرخه ی وسایل از رده خارج با وسایل مدرن و به روز ما می توانیم از تولید کالا های پایه ای در بعضی از تجارت ها جلوگیری کنیم.و همچنین می توانیم بدهی های همیشگی و انباشته شده مشتری ها را با تولید کالا های با دوام که با باز تولید مداوم آنها انجام می شود کم کنیم.

به جای صنایع _اتوموبیل ها خانه ها وسایل منطل و لباس ها_که همیشه به فکر جا نماندن از مدل سال بعد و...هستند می توانند روی صنایعی تمرکز کنند که سرمایه را روی اجزای پایه نگه می دارد .و با عوض شدن مد روز مواد را دوباره می گیرند و با اضافه کردن اجزایی آنها را برای استفاده آماده می کند.در این آینده پیش رو وقتی یک قطعه کوچک از یک وسیله اصلی مثل ماشین لباس شویی از کار می افتد یک ماشین لباس شویی جدید لازم نیست ساخته شود.قطعه مشابه و جایگزین همان جا و در محل می تواند تولید شود و وسیله مورد نظر دوباره کار کند.که این کار باعث کاهش چشمگیر در هزینه ها و اثر روی محیط زیست می شود.

مقیاس اقتصادی

تولید افزودنی به تک تک وسایل این اجازه را می دهد که هزینه تولید انبوه آن ها با تولید تکی شان یکی باشد.و این به هیچ وجه شبیه تولید انبوه در تولیدات سنتی نیست که قیمت را برای مصرف کننده در هر واحد کاهش می داد.تولید کنندگان بزرگ همچنین جاهایی از جهان را انتخاب می کردند که قوانین کار در آن مناطق دست و پا گیر نباشند و نیروی کار ارزان در خدمتشان باشد تا هزینه ها را پایین بیاورند.