Our Services

دندانپزشکی دیجیتالیدندانپزشکی دیجیتالی

پرینت سه بعدی، دندانپزشکی دیجیتالی را به حقیقت تبدیل می کند.

با ورود پرینتر سه بعدی به استراژی حرفه ی آزمایشگاه های دندانپزشکی و ارتودنسی، صاحبان این حرفه علاوه بر اینکه کیفیت و دقت را افزایش می دهند، سرعت تولید را نیز چند برابر می کنند.

 

info@ sm3m.com ۰۲۱-۲۲۲۵۹۹۰۸-۹


نگاه کلی

پرینت سه بعدی بازدهی و کیفیت طراحی دیجیتالی را به مرحله تولید می‌کشاند. به وسیله ترکیب ایده های ذهنی، طراحی های CAD/CAM و پرینت سه بعدی، آزمایشگاه‌های دندانپزشکی می‌توانند به طور صحیح وبا سرعت، تاج‌های دندان، پل‌ها، مدل‌های سنگی ویک سری وسایل ارتودنسی تولید کنند.با فعالیت سرسختانه ی یک پرینتر سه بعدی، آزمایشگاه‌های دندانپزشکی، تنگنا‌های تولید دستی را حذف کرده وبه این حرفه اجازه‌ی پیشرفت می‌دهند. برای افرادی که مشتاق فرا رسیدن روزی هستند که همه چیز از برنامه‌ریزی گرفته تا به انبار بردن محصولات ساخته شده، به صورت دیجیتالی و اتوماتیک انجام گیرد، آینده همین جاست.

پرینت سه بعدی در دندان پزشکی

در کارهای دندانپزشکی مانند روکش ها،دندان های مصنوعی و سایر اعمال که افراد در طول زندگی انجام می دهند،این نکته توجه دندان پزشکان را به خود اختصاص داده است که کار نهایی ارزان تر،با کیفیت تر و با بهره وری بالاتری صورت گیرد. استفاده از تکنولوژی های دیجیتالی اکنون در قسمت های زیادی از دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.استفاده از لیزر متخلل اکنون در بسیاری از کشورها جای قالب ریزی های سنتی را گرفته است.استفاده از موس کامپیوتر امروزه بیشتر از استفاده از تیغ جراحی کاربرد پیدا کرده است و استفاده از اسکنرهای داخلی جایگزین استفاده از سینی های برداشت شده است که در گذشته معمولا به کار می رفته است.

استفاده از لیزر متخلل در فرآیند تولید سه بعدی برای ساخت قطعات به صورت لایه لایه تا حد زیادی جایگزین تکنیک های معمولی شده است.این کار با شبه سازی یک مدل سه بعدی از دهان با استفاده از اسکنرهای داخلی انجام می گیرد.اطلاعات به رایانه منتقل می گردد و با شبیه سازی آن در رایانه قطعات و مدل های مورد نیاز توسط پرینترهای مخصوص داندانپزشکی تولید می گردد. مواد اولیه مورد استفاده بنا به کاربرد قطعه می تواند فلز،پودر های پلاستیکی و سایر مواد باشد.هنگامی که یک لایه تکمیل شد فرآیند دوباره برای ساخت لایه های بعدی تکرار می شود.محصول نهایی با استفاده از این تکنیک بسیار با کیفیت تر از محصولی است که به صورت سنتی تولید و دستی تولید می شود.این فرآیند تولید به اندازه کافی کارا است و به علاوه کاهش زمان تولید قطعات سرامیکی دندان، به دندان پزشک این زمان را می دهد که برای سایر کارهای طبی و زیبایی حوصله بیشتری ار به خرج دهد. در حال حاضر سیستم های اکترو نوری شرکت GmbH به عنوان پیشگام در این تکنولوژی موقعیت قوی تر و ممتاز تری را در صحنه جهانی برای این تکنیک های ایجاد نموده است.

پرینت روکش ها و بریج های دندان

روکش دندان (crowns)

روکش دندان روکشی برای پوشاندن دندان است. پس از انجام پرکردن وسیع دندان، ممکن است نسج کافی دندان برای نگهداری پرکردگی باقی نمانده باشد و یا احتمال شکستن دندان بر اثر فشارهای حاصل از جویدن وجود داشته باشد، در چنین مواردی از روکش دندان استفاده می‌شود. همچنین روکش‌های دندان در اتصال بریج دندان‌ها، برای محافظت از دندان ضعیف یا در ترمیم دندانی که شکسته است مورد استفاده قرار بگیرند.

روکش دندان در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • دندان‌هایی که به علت پرکردگی وسیع شکننده هستند.
 • دندان‌هایی که تاجشان شکسته باشد یا نسج باقی‌مانده دندان توانایی نگه‌داشتن پرکردگی را نداشته باشد.
 • در دندان‌هایی که معالجه عصب شده‌اند، از آنجایی که مقدار زیادی از نسج مینا و عاج برداشته می‌شود و نیز به علت قطع‌شدن تغذیه داخلی و خشک‌شدگی نسبی بافت دندان، و یا به علت تغییررنگ ناشی از خونریزی دندانی و یا بیماری پالپ استفاده از روکش دندان توصیه می‌شود.
 • در ترمیم زیبایی دندان‌های بدرنگ یا بدشکل.
 • برای ترک‌های دندانی.
 • بازسازی سطوح جونده دندان.

بریج (bridge)

به عنوان ابزاری در دندان‌پزشکی است که برای جبران دندان یا دندان‌های از دست رفته‌ای که میان دندان‌های دیگر قرار داشته‌اند استفاده می‌شود. بریج‌ها می‌توانند به جویدن و صحبت‌کردن فرد کمک کنند. در بریج، برای پشتیبانی از جایگزین دندان از دست رفته، از دندان‌های کناری استفاده می‌شود که به این دندان‌ها دندان پایه می‌گویند. نحوه ی اتصال به دندان‌های پایه ممکن است به صورت باندشدن و یا با استفاده از روکش باشد. بریج‌ها ممکن است ثابت یا متحرک باشند. بریج‌های متحرک را می‌توان از دهان بیرون آورد و تمیز کردن، اما بریج‌های ثابت تنها توسط دندان‌پزشک قابل برداشته‌شدن هستند.

جنس بریج ممکن است از طلا، آلیاژهای دیگر و یا پرسلن (چینی) باشد. در بریج‌های فلزی میزان تراش لازم برای دندان‌های کناری کم است، اما در بریج‌های چینی با روکش فلزی تراش بیشتری نیاز است و این مقدار در روکش‌های تمام‌سرامیکی کمی بیشتر می‌شود. از سال 2005 استفاده از سیستم Direct Metal Laser Sintering(DMLA) برای ساخت بریج ها و روکش های دندان استفاده شده است.تاکنون 60 دستگاه در سراسر جهان ایجاد شده است و سالانه6.8 میلون قطعه با استفاده از این سیستم تولید می شود.با ساتفاده از دستگاه EOS می توان 450قطعه را با دقت 20 میکرومتر در 24 ساعت تولید کرد.

مزایای پرینت سه بعدی روکش ها و پل ها:
 • ارزان تر و دقیق بودن نسبت به روش قدیمی.
 • ساختار همگن فلزی،دقت بالا،تطابق بالا،کیفیت پایدار.
 • سازگاری و تکرار پذیر بودن تولید.
 • حاشیه های دقیق،خواصیت جذب مناسب(بویژه از ریشه اولیه)،انعطاف پذیری سرامیک روکش.
 • پارامتر های تولید مستند و قدرت نظارت بالا در تولید.

پرینت مدل های دندان پزشکی

در این روش 40 تا 70 مدل فک در مدت زمان 14 ساعت می توان تولید کرد که بستگی به اندازه قطعات دارد.ظرفیت تولید بالا یکی از مزایای استفاده از این روش محسوب می شود.دقت کار در این روش برای بخش ریشه ها به 20میکرو متر و برای فک به 50-100 میکرو کتر می رسد.کیفین و مقرون به صرفه بودن از ویژگی های اصلی این تکنولوژی است. بسته به نوع کاربد مدل ها را می توان به صورت توپر یا توخالی تهیه نمود.نمونه می توانند در رنگ های مخالف از مات تا سفید تولید گردد.با استفاده از این مدل های پلاستیکی زمان زیادی را می توان صرفه جویی نمود و دیگر نیازی به آزمون خطا در دهان بیمار نخواهد بود.از مدل های دندانپزشکی بیشتر جهت آموزش ها و شبیه سازی ها استفاده می شود.

برخی مزایای استفاده از پرینتر سه بعدی در ساخت مدل های دندان پزشکی:

 • نشکن بودن بر خلاف مدل های کچی
 • قابلیت کپی زدن به تعداد مختلف(به عنوان مثال به عنوان یک مدل کنترل)
 • توانایی تولید مدل مطابق با هر مشتری
 • تولید در رنگ های مختلف
 • تولید در مقیاس بالا و استفاده از صرفه ناشی از مقیاس

پرینت پروتزهای متحرک جزئی

مزیت رقابتی در این روش صرفه جویی در زمان با این روش است.اگر چند دندان در یک مجموعه از بین رفته باشد استفاده از پروتز متجرک ارزان ترین راه برای بیمار است.اما برای لابلاتوار دندانپزشکی تواید این قطعات پروتز به معنای کار فراوانی است که باید انجام دهند و تولید به روش سنتی و قالب زنی معمولا بسیار وقت گیر و طاقت فرسا خواهد بود.اما استفاده از فناوری های دیجیتال کار را بسیار راحت کرده است.

یکی از مزایای تولیددیجیتال صرفه جویی زیاد در زمان است.در این روش با چند کلیک ساده می توان در عرض 15 دقیقه یک پروتز متحرک جزیی را تواید کرد.با استفاده از دستگاه های جدیدDMLS کار بسیار آسان و برای تولیدات مختلف می توان از یک برنامه استفاده کرد. استفاده از این روش بسیار دقیق و از نظر اقتصادی بسایر مقرون به صرفه است.دقت کار در این رو به 20 میکرومتر می رسد.با استفاده از روش دیجیتال می توان 48 قطعه را در 24 ساعت تهیه کرد که معمولا کار روی هر قطعه به طور متوسط 30 دقیقه زمان می برد.

مزایای ساخت پروتزها با پرینتر سه بعدی:

 • تولید ارزان
 • مطابقت تراکم و کشش تولیدات نهایی با استاندارد های داندان پزشکی
 • ساختار فلزی همگن،دقت بالا و کیفیت پایدار
 • سازگاری بالا و قابلیت تولید در مقیاس بالا
 • پارامترهای تولید مستند و تواید با نظارت

حوزه سلامت