اخبار پرینتر سه بعدی

تهران - محققان ایرانی موفق به طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی با قابلیت چاپ فیزیکی و قابل لمس شدند. سعید علیخانی ˈ طراح و سازنده چاپگر سه بعدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: دستگاه چاپگر پس از دریافت اطلاعات جسم مورد نظر آن را به صورت فیزیکی و قابل لمس چاپ می کند. 

وی با بیان اینکه جسم چاپ شده قابل لمس است ، افزود :این بدان معنا است که اطلاعات جسم مورد نظر از یک طرف وارد دستگاه می شود و پس از عبور از مراحلی خاص ، به صورت شی ء قابل لمس از سوی دیگر دستگاه خارج می شود. وی اظهار داشت: به عنوان مثال اگر اطلاعات یک عروسک برای بازی های انیمیشینی به دستگاه داده شود بعد از طی فرایند ساخت ، به صورت یک عروسک قابل لمس از خروجی دستگاه خارج می شود. 

علیخانی گفت: این دستگاه برای ساخت فیلم های انیمیشن ، قطعه سازی ، مجسمه سازی و مصارف پزشکی کاربرد دارد. وی افزود: به عنوان مثال در فرایند ساخت و آزمایش پرینتر سه بعدی ، یکی از چرخ دهنده های آن خراب شد که پس از آن اطلاعات چرخ دنده را وارد دستگاه کردیم و از سوی دیگر چرخ دنده را دریافت و در دستگاه نصب کردیم که در حال کار کردن است. 

علیخانی اظهار داشت: اشیاء با استفاده از مفتولی پلاستیکی که در دستگاه قرار می گیرد تحت حرارت 300 درجه ذوب و شکل می گیرد. ساخت یک شکل پنج در 15 به حدود یک ساعت زمان نیاز دارد. وی گفت: با توجه به توان بالای این دستگاه ، در حال مطالعه برای ساخت اعضای بدن انسان به وسیله آن هستیم به این معنا که بتوان با استفاده از قالب های مخصوص دست و پا و در فرایندی بالاتر اعضای داخلی بدن را به وسیله این دستگاه ساخت. 

وی ادامه داد: برای این کار به جای مفتول پلاستیکی باید از بیومتریال ها استفاده شود ، برای این کار در حال مذاکره با پژوهشگاه رویان هستیم تا از موادی که قابل جذب توسط بدن باشد ، استفاده شود. علیخانی گفت: دستگاه چاپگر سه بعدی بدون نیاز اتصال به رایانه بعد از روشن شدن با استفاده از قسمت الکترونیک محتوای حافظه جانبی خود را جستجو کرده و شیء مورد نظر را شناسایی و بعد از طی فرایند ساخت آن را به شکل فیزیکی تحویل می دهد. 

وی اظهار داشت: از آنجا که این علم بحث روز دنیاست در بیشتر کشورهای پیشرفته در حال مطالعه و تحقیق بر روی آن هستند و حتی در برخی کشورهای پیشرفته هم وجود دارد ، یکی از دانشگاه های کانادا در حال تحقیق و مطالعه بر روی بیومتریال ها برای کارکرد پزشکی است. علیخانی گفت: ایده اولیه ساخت پرینتر سه بعدی حدود دو سال گذشته به ذهن رسید و کارهای تحقیقاتی آن حدود 8 ماه زمان برد ، یک ماه برای ساخت آن برنامه ریزی کردیم که پس از شرکت در بیست و ششمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه سوم پژوهش های توسعه ای برق و کامپیوتر را کسب کرد.