اخبار پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی این امکان را فراهم کردند تا بتوانیم تمامی نیازهای خود را از ویلیون گرفته تا اسلحه و.... چاپ کنیم و تحولی عظیم در دستگاه ها و روش های ساخت به وجود آورد. در حال حاضر، این پرینترها به دانشمندان کمک می کنند تا ریزترین اجزاء جهان (مولکولهای زیستی) را ساخته و درک بهتری از این اجزاء کوچک غیرقابل لمس داشته باشند. 

اگرچه محققین سالها از مدل کامپیوتری برای تجسم روند یک اوریگامی تاشوی پروتئین استفاده می کردند اما طبق نظر آرتور اولسون زیست شناس مولکولی، مطمئناً بین نگاه کردن یک شئ در صفحه مانیتور و لمس کردن آن با دست خود تفاوتهای بسیاری است. در واقع پرینتر سه بعدی می تواند در درک دقیق تر نقاط در مولکول ویروس مورد نظر برای طراحی داروهای جدید به محققان کمک کرده و یا حتی سنسورهای پروتئین مصنوعی تولید کند. چاپ سه بعدی در اکثر زمینه های علوم پزشکی فوق العاده مفید است. چاپ سه بعدی قلب، کبد و جمجمه در حال حاضر به کمک پزشکان برای شبیه سازی عمل و برنامه ریزی در جراحی آمده و احتمال بهبودی را بالا می برد همچنین از چاپ سه بعدی در تولید گوش مصنوعی، رگهای خونی و قسمتی از عضله قلب که از کار افتاده است استفاده می کنند. جدای از علوم پزشکی، این چاپگرها در علوم پایه نیز کاربردهای فراوانی دارند.

اولسون با استفاده از مدل های سه بعدی به بررسی عملکرد ویروس عامل ایدز (HIV) پرداخت. او مدل های خود را با دیگر محققین از طریق مؤسسه ملی چاپ سه بعدی در میان گذاشت تا همه بتوانند از دستورالعمل های چاپ مولکول، اندام ها و دیگر اشیاء مطلع شوند. 

پروتئین ها حاوی هزاران اتم و یا نیروهای بی شماری هستند که بین مولکولها ارتباط برقرار می کند و هیچ کدام قابل دیدن نیستند و با تصویرهای دو بعدی کامپیوتری محدودیت هایی برای تفسیر آنها وجود دارد. به عنوان مثال، هنگامی که محققان سعی در شبیه سازی کامپیوتری حرکت یک ملکول دارند و تأثیر مولکولهای اطراف و هر چه در جهان فیزیکی اتفاق می افتد را نمی خواهند، می توانند از این روش استفاده کنند. اولسون می گوید: «این روش چاپ همچنین می تواند هنگامی که دو ملکول با هم تداخل می کنند نیز مفید باشد.» بسیاری از پروتئین ها دارای تونلی به شکل منحنی هستند که ملکولها از طریق آن منتقل می شوند. از آنجا که هیچ روشی برای دیدن کل راه وجود ندارد تعیین طول و عرض این تونل بر روی صفحه کامپیوتر بسیار مشکل است. اما چاپ سه بعدی اندازه گیری این طول را بسیار آسان کرده است. 

آینده مولکول ها:

چاپ سه بعدی می تواند برای طراحی ملکولهای کاملاً مصنوعی مورد استفاده قرار بگیرد در حال حاضر دانشمندان در حال ساخت ملکولهای مصنوعی پروتئین ها هستند که این ملکولها حساسیت پروتئین واقعی را داشته اما می توانند از اسید آمینه های قوی تر و ناهموارتر ساخته شده باشند. 

این ملکولها که با استفاده از چاپ سه بعدی ساخته می شوند این امکان را برای محققین فراهم کرده اند که بتوانند درک درست تری از چگونگی انعطاف پذیری آنها و نیروهای جاذبه و دافعه بین ملکول ها داشته باشند.