چاپ سه بعدی باعث تحول عظیمی در علوم و صنایع مختلف شده است. یکی از انواع کاربردهای پرینتر سه بعدی در بخش هنر ساخت زنده گردهای کلاسیک برای انیمیشن ها را می توان نام برد. 

همانطور که می دانید زنده گرد وسیله ای است که سالها قبل از اختراع برق از آن برای سرگرم کردن مردم استفاده می شده است. این وسیله که به صورت گردون است، از ساده ترین و عمده ترین متحرک سازها به شمار می رود. فریم های انیمیشن در داخل این استوانه چرخان قرار می گیرند و حرکت این استوانه با سرعت بیش از حد باعث ایجاد انیمیشن می شود. 

 اخبار پرینتر سه بعدی

اگان، طراح این زنده گرد هدف از ساخت آن را یادآوری فناوری های باستانی عنوان کرد. او همچنین توضیح می دهد که: دیدن انیمیشن های سه بعدی گرچه برای اولین بار می تواند کمی غیر واقعی به نظر برسد اما امروزه پرینتر سه بعدی این امکان را برای ما فراهم کرده که که به جای فریم های دو بعدی با استفاده از نمونه های سه بعدی این رویا را به حقیقت تبدیل کرده و انیمیشن هایی زنده تر و جذاب تر نمایش دهیم. 

در این روش به جای استفاده از شکاف و یا روزنه ای که در زنده گردهای قدیمی بود، می توان از نور برای روشن و تیره کردن فریم ها در کسری از ثانیه بر روی مدل های سه بعدی استفاده کرد. برای ساخت این فریم ها باید تمامی مراحل انیمیشن را به صورت سه بعدی طراحی کرده و با فرمت STL ذخیره و سپس این نمونه ها را به صورت سه بعدی طراحی کرده و در این دستگاه جایگذاری کنیم. پس از آن با استفاده از نور بر روی این مدل ها در جهات مختلف، حرکت آنها را به صورت طبیعی نمایش می دهیم و تلاشی با ارزش و انیمیشنی دیدنی و جذاب بر جای می گذارد. این کار نشان می دهد که فن آوری چاپ سه بعدی در آینده تمامی صنایع و علوم را متحول خواهد کرد.