اخبار پرینتر سه بعدی

یک تیم جراحی در دانشگاه شهید صدوقی یزد برای اولین بار در ایران از فناوری پرینت سه بعدی برای بهبود روش جراحی فک و صورت استفاده کرد که منجر به کاهش قابل توجه زمان بیهوشی بیمار و کاهش هزینه‌های عمل شد. 

 

 جراحی فک و صورت با پرینتر سه بعدی

عمل جراحی فک و صورت در بسیاری ازموارد منجر به برداشتن بخشی از استخوان بیمار می‌شود. پزشکان برای ترمیم بخش برداشته شده از قطعه‌ای به نام پلیت بازسازی استفاده می‌کنند که می‌بایست تا حد ممکن منطبق بر اندام طبیعی فرد باشد تا از تغییر ناهنجار چهره افراد پس از عمل جلوگیری شود. ساخت یک پلیت بازسازی کاملا منطبق بر چهره بیمار از وقت‌گیرترین بخش‌های یک عمل جراحی فک و صورت است. پزشکان برای این کار می‌بایست در هنگام بیهوشی بیمار پس از دیدن موضع، پلیت‌ بازسازی را همانجا بسازد که این کار معمولا به ۴ تا ۵ ساعت زمان نیاز دارد. 

اما پرینتر سه بعدی ساخت ماشین های هوشمند هزاره سوم به تیم جراحی دانشگاه شهید صدوقی یزد به سرپرستی دکتر علیرضا نواب عظم کمک کرد تا پیش از عمل جراحی، نمونه دقیق فک یک بیمار ۴۸ ساله مبتلا به سرطان (cancero) فک تحتانی SCC) Squamous Cell Carcihoma) را با کمک متخصصین ساخته و با استفاده از آن پلیت بازسازی را با چهره بیمار منطبق کنند. بنا به گفته متخصصین این روش موجب شد تا زمان عمل جراحی ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یابد که این امر صرفه‌جویی قابل توجهی را در هزینه عمل به دنبال داشت.  

متخصصین شرکت ماشین‌های هوشمند هزاره سوم به عنوان طراح و سازنده اولین پرینتر سه بعدی بومی که با حمایت شرکت سرمایه‌گذاری شناسا به تولید صنعتی نیز رسیده‌ است، با تحلیل عکس‌های سی تی اسکن سه بعدی با 3D CT Scan بیمار، نمونه فک تحتانی را با خطایی کمتر از ۳۲ میکرون ساختند. 

جراحی فک وصورت با پرینتر سه بعدی

تیم جراحی با بررسی دقیق این نمونه سه بعدی ضمن به دست آوردن اطلاعات دقیق از شرایط بیمار، پیش از عمل جراحی اقدام به ساخت پلیت بازسازی کردند. با شروع عمل جراحی پس از قطع (resection) قسمت درگیر بلافاصله پلیت بازسازی که از قبل با دقت بسیار بالا تهیه و استریل شده بود مورد استفاده قرار گرفت. 

دکتر نواب درباره مزایای در اختیار داشتن نمونه دقیق سه بعدی می‌گوید:« پیش از این برای ساخت مدل استخوان‌های صورت از استریولیتوگرافی استفاده می‌شده است که به دلیل هزینه بالای خدمات و عدم امکان خرید و استفاده در مطب و یا کلینیک توسط لابراتوارهای ساخت، مورد سفارش و ساخت قرار می‌گرفته‌ است این در حالی است که قیمت بسیار مناسب چاپگرهای سه بعدی(3D Printer) و خدمات مدل سازی، حتی‌ امکان خریداری و استفاده از آن را برای همکاران در مطب و کلینیک فراهم می‌کند. » وی می‌افزاید:« استفاده از این روش برای بیمارانی که قرینگی در مفاصل صورت آنها وجود ندارد و یا به عبارتی بعضی از قسمتها دچار ناقرینگی مفصل هستند در این نوع عمل جراحی بسیار مفید خواهد بود.» 

جراحی فک و صورت با پرینتر سه بعدی

این خبر در روز 14 اردیبهشت ماه 1394 در روزنامه جام جم منتشر شد:

جام جم لینک خبر در روزنامه جام جم

 

زومیتسایت خبری زومیت

 

جام جم آنلاینسایت خبری جام جم آنلاین

 

یزدرساپایگاه خبری تحلیلی یزدرسا