اخبار پرینتر سه بعدی

تکنولوژی چاپ سه بعدی که امروزه به طور وسیعی به کمک پزشکان و جراحان آمده است، اخیراً به کمک کودک سه ساله چینی که از ناهنجاری های فک و صورت رنج می برد و قادر به صحبت کردن و غذاخوردن نبود آمده است. 

امی دختر بچه سه ساله در سال 2013 در چین در حالی متولد شد که هر دو فک بالا و پایین او به هم چسبیده بود و در نتیجه از شکاف دهان و ناهنجاری های شدید رنج می برد. که این نوع ناهنجاری بسیار نادر بوده و تنها برای بیش از صد نمونه گزارش شده راه حلی پیدا کرده و درمان شده اند. در حالی که کودکان هم سن امی می توانند صحبت کنند، شرایط امی به او اجازه صحبت کردن و یا حتی خوردن غذا را نمی داد و به گفته پدرش به خاطر بسته بودن دندانهایش او هرگز قادر به باز کردن دهان خود در طول این سه سال نبوده و حتی تجربه جوییدن مواد غذایی و صحبت کردن را نداشته است و از طریق شکاف بین آلوئول تنفسی و بینی خود تغذیه می کرد.در نتیجه پدر و مادر او به دنبال راه حلی برای درمان او بیمارستانهای مختلفی را سر زدند. 

تاکنون به علت خطرناک بودن عمل جراحی برای کودکی در سن امی، درمان او به تعویق افتاد اما در حال حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی پرینت سه بعدی در علم پزشکی و بالاتر رفتن سن امی، درصد امکان بهبودی بسیار بالا رفته و امیدهای تازه ایی در درمان امی وجود داشت که تیم جراحی این عمل تصمیم گرفتند از شبیه سازی فک و صورت با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی استفاده کنند که برای این کار ابتدا از سر بیمار اسکن گرفته و با استفاده از فایل سه بعدی تصویر اسکن شده، نمونه فک او با پرینتر سه بعدی ساخته شود.  

سپس استخوان چپ جمجمه بیمار به اندازه 8×6×30 میلیمتر و قطعه ای کوچک از استخوان راست فک را که ریشه اصلی آمیخته شدن و پیوستگی فک بالا و پائین بود را قطع کردند. 

اخبار پرینتر سه بعدی

با استفاده از این روش و به کمک تکنولوژی پرینت سه بعدی پرشکان توانستند فک این کودک را شبیه سازی و ترمیم کنند و امی کوچک می تواند همانند دوستانش صحبت کرده و به راحتی غذا بخورد. 

 اخبار پرینتر سه بعدی