اخبار پرینتر سه بعدی

اگرچه تاکنون پرینت سه بعدی در پروژه های عظیمی نظیر اندامها و پروتز های مصنوعی، ساخت جمجمه و فک و صورت، مدل های مرجع برای جراحان و دیگر موارد استفاده از چاپ سه بعدی موفق ظاهر شده است اما گاهی اوقات نیاز است که قطعه ای که ساخته شده دقیقا همرنگ با دیگر قطعات مجموعه ایی که قطعه روی آن سوار می شود باشد. 

به عنوان مثال برای ساخت دست مصنوعی، گوش مصنوعی و... اگر بتوان این پروتز ها را همرنگ با پوست انسان تولید کرد تا بسیار طبیعی به نظر برسند، کمک بزرگی به زندگی افراد نیازمند به این پروتز ها شده است. به تازگی محققان فرانهوفر آلمان تکنیک جدیدی برای چاپ دقیق تر اشیاء رنگی در پرینتر های سه بعدی ایجاد کرده اند. برای مثال از تصویر زیر تنها یکی از سیب ها به صورت سه بعدی چاپ شده که تشخیص آن از دیگر سیب ها دشوار است. 

اخبار پرینتر سه بعدی

تا به امروز چاپ رنگی به صورت چالشی در تکنولوژی پرینت سه بعدی بود، زیرا در تکنولوژی FDM و یا تکنولوژی SLS لایه ها با پلاستیک و یا پودر روی هم ساخته می شوند که این پلاستیک یا پودر به صورت تک رنگ چاپ می کردند و یا در بعضی موارد با توجه به قابلیت پرینتر سه بعدی می توانست به صورت دو رنگ چاپ کند. یکی دیگر از راه هایی که برای رنگی کردن نمونه ها در این بین وجود داشت استفاده از رنگ بعد از اتمام چاپ بود که این روش ها در بیشتر موارد پاسخگوی نیاز مصرف کننده نبودند.

 این فرایند چاپ که توسط آلن برانتن، کن آتس آریکن، و فیلیپ یوربان توسعه یافته است در واقع رنگ کردن اشیاء به طور فوق العاده دقیق در طول فرایند چاپ است که با بهره گیری از برخی اصولی که در پرینترهای جوهر افشان دو بعدی به کار می رود ساخته شده است و در واقع هنگامی این کار دقیق است که بتواند قدرت بالایی در کنترل هر قطره از جوهر داشته باشد.

تیم برانتن در طول پروژه با مشکلات جدی روبرو شدند که یکی از آنها اطلاعات مورد نیاز برای طراحی و کنترل تمام وکسل ها بود. زیرا در سطحی به حجم 1 سانتی متر مکعب حاوی تقریبا 18 میلیون از این وکسل هاست به طوری که به عنوان مثال یک دانه خرما تا 18 میلیارد وکسل دارد. 

 از دیگر مشکلات جدی این روش نیازمند بودن آن به اشعه UV برای تثبیت و سفت شدن رنگ است و این به معنی شفاف بودن برای عبور نور به درون نمونه هاست که نشان می دهد رنگ هر وکسل تحت تأثیر رنگ های اطراف است و برای برطرف کردن این مشکل الگوریتم پیش بینی نور را پیشنهاد کردند که چاپ سه بعدی از قسمت شفاف منتشر و رنگ هر وکسل بر اساس رسیدن به سایه اندازی از درون به لایه های بیرونی تنظیم می شود. نتایج این روش اگرچه ممکن است خیره کننده و غیر طبیعی به نظر برسد اما پیشرفت هرچه بیشتر این تکنولوژی تأثیر بسیار زیادی در سطح زندگی مردم و بخصوص در بخش پزشکی برای ساخت پروتزهاست.

اخبار پرینتر سه بعدی

به عنوان مثال در تصویر بالا گوش این مرد با استفاده از این پرینتر سه بعدی چاپ شده در صورتی که خیلی غیر واقعی به نظر نمی رسد.