اخبار پرینتر سه بعدی

با فراگیرشدن تکنولوژی چاپ سه بعدی امروزه از آن به عنوان یکی از ابزارهای کمک به جراحان حرفه ای در سرتاسر جهان استفاده می شود. مدل های ساخته شده توسط این تکنولوژی اغلب به عنوان مدل مرجع در طول فرآیند جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. 

 

از جمله کمکهایی که این فناوری به علم پزشکی کرده است، درمان ناهنجاری های و نقص های فک و صورت، جمجمه، استخوان و مفاصل، ساخت پروتزهای مصنوعی و... می توان نام برد. مرکز تحقیقات جمجمه و فک و صورت WCF با هدف برگرداندن افراد دارای این ناهنجاری ها به زندگی عادی تأسیس شده و به کمک پزشکان و جراحان برای رسدن به هدف گام برمیدارد، اخیراً به بازسازی چهره دو دختر آفریقایی که از نقص جدی صورت رنج می برند پرداخته است. 

چشم های گریس دختر هفت ساله متولد زامبیا هنگام تولد بسیار از هم فاصله داشته و استخوانی از مغز او باعث ایجاد حفره ای در دهان او شده بود. که تا قبل از جراحی زندگی او به سختی سپری می شد و مشکلات فراوانی از جمله تغذیه، نفس کشیدن و وضعیت ظاهری داشت. مرکز تحقیقات فک و جمجمه تصمیم گرفت زندگی را به این کودک بازگرداند و با توجه به ریسک بالای این عمل و مشاهده دقیق تر این عمل جراحی، تصمیم گرفت با استفاده از پرینتر سه بعدی ابتدا مدل سه بعدی فک و صورت او را ساخته و به عنوان مدلی مرجع در سرتاسر جراحی استفاده کند. 

اخبار پرینتر سه بعدی

که برای ساخت این نمونه، تصاویر سی تی اسکن از جمجمه و سر او تهیه کرده و به آمریکا فرستاده شد تا ویرایش های لازم انجام شده و نمونه را چاپ کنند. این نمونه ها بسیار حساس بوده و دارای ساختار استخوان مصنوعی می باشد که می تواند مانند استخوان طبیعی عمل کرده، علائم حیاتی داشته و رشد کند. 

نمایشگاه پرینتر سه بعدی

 هزینه ساخت این نمونه و جراحی گریس بالغ بر 70000دلار بود که به کمک این مرکز و جراحان پرداخت شد و در مجموع 11ساعت به طول انجامید و حال گریس بسیار مساعد است.

رئیس این مرکز گفت: خوشحالم که این جراحی در آفریقای جنوبی رخ داد. تخصص و هیجان این تیم پزشکی باور نکردنی بود و امیدواریم با پیشرفت هر چه بیشتر این تکنولوژی بتوانیم افرادی مشابه گریس را که از این نقص و ناهنجاری ها رنج می برند با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی و نمونه سازی سریع با استفاده از پرینتر سه بعدی بهبود بخشیم.