شبکه خبر:

قدمت چاپگرهای سه بعدی در جهان کمتر از بیست سال است. این چاپگر ها در صنایع مختلف کاربرد دارند و به تازگی یک شرکت دانش بنیان ایرانی نخستین چاپگر سه بعدی را  با استفاده از فناوری بومی آن را روانه بازار کرده.

 

چاپگر های سه بعدی ابزارهایی هستند که با استفاده از مواد موجود در کارتریج های مثل مواد اولیه پلیمری یا رزینی اجزای طرح سه بعدی مورد نظر را که پیش از این به کمک رایانه طراحی شده لایه به لایه روی صفحه ای می گسترانند و بدین ترتیب جسم مورد نظر به شکل نهایی ساخته می شود. احیرا یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق شده تا نخستین خط تولید چاپگرهای سه بعدی را در ایران راه اندازی و این محصول را به شکل تجاری وارد بازار کند.

سعیدرضا علیخانی مدیر عامل شرکت ماشین های هوشمند هزاره سوم:

" به لحاظ کیفیت از 80 درصد از پرینترهای سه بعدی که در دنیا در این تکنولوژی وجود دارد بالاتریم و با 20 درصد دیگه هم سطح هستیم. "

گزارشگر شبکه خبر: " فناوری ساخت این پرینترها بومی هست یا از خارج از کشور تأمین شده؟ "

آقای علیخانی:

"تولید این تکنولوژی در قالب چهار پنج تا ماژول مختلف هست که ما به دلیل اینکه بتوانیم پرینتر هامون رو توسعه بدیم و در ابعاد بزرگتر بسازیم یا با مواد اولیه متفاوت بسازیم، ماژول های الکترونیک، مکانیک و ماژول مواد رو خومان از صفر ساختیم تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد."

چندی پیش یک تیم جراحی در دانشگاه شهید صدوقی یزد برای بهبود روش جراحی فک و صورت از این چاپگر سه بعدی ایرانی استفاده کرد و خروجی حاصل از آن رضایت بخش بود.

دکتر نواب اعظم:

" حسن این پرینتر ها در عمل جراحی این است که سرعت عمل را بالا می برد، دقت عمل را بالا می برد و طول زمان بیهوشی خیلی کم می شود و خونریزی کاهش می یابد و مزایای بسیاری برای بیمار دارد."

طرح این چاپگر سه بعدی ایرانی در سال 91 در بیست و ششمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه سوم طرح های توسعه ای را کسب کرد و حالا پس از سه سال تلاش این پرینتر سه بعدی  با حمایت یک شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر به صورت تجاری وارد بازار شده است.

پدیدا در رسانه ها :