تحلیل انقلاب به وجود آمده در حفظ سلامت.

پاسخ به دو سوال: با وجود ایمپلنت های مرکب، چه نیازی به پرینت سه بعدی وجود دارد؟ آینده پرینت اعضای بدن با بیومتریال ها چه خواهد بود؟

استفاده از پرینت سه بعدی به دهه 1980 باز می گردد، زمانیکه Hull استریولیتوگرافی (SLA) را گسترش داد. 

Hull موفق به کامل کردن CAD توسط کامپیوتر برای گسترش بخش ها بر اساس اطلاعات دیجیتالی شد. خیلی زود NASA، دستگاه پرینتر سه بعدی ای را به سمت پایگاه بین المللی فضایی فرستاد تا بخش ها را در جاذبه صفر، گسترش و بهبود بخشد. لابراتوار ملی اوک ریج (Oak Ridge)، یک بدنه سه بعدی داخل پرینتر سه بعدی ساخت. در میان تمامی این پیشرفت ها، اتفاقاتی هم در بخش حفظ سلامت در حال رخ دادن است و آن پرینت سه بعدی با استفاده از بیومتریال ها است. 

طبق گزارش تحقیق صنایع ARC، ارزش جهانی پرینت سه بعدی در بخش حفظ سلامت در سال 2014، 487 دلار بود و تخمین زده شد که تا 3/18 درصد افزایش خواهد یافت. این رشد، ترکیبی از برنامه های مختلف پرینت سه بعدی در بخش حفظ سلامت می باشد. پرینت سه بعدی با استفاده از بیومتریال ها چنان برنامه ای ایجاد می کند که پیشبرد اهداف این بازار را از نو تعریف می کند.

یک مثال کوچک در این زمینه، گرفتن پرینت سه بعدی از گوش است. بر اساس آمار، از هر 8000 تا 10000 کودک یک نفر دچار ظهور و افزایش شرایط بیماری Microtia می شود. Microtia یک نقص مادرزادی است که در آن گوش به طور کامل رشد نمی کند. پرینت سه بعدی می تواند شرایط زندگی بسیاری از کودکان را دگرگون سازد. 

پرینت سه بعدی توسط بیومتریال ها

سوال مهم این است که چه نیازی به پرینت سه بعدی داریم زمانیکه ایمپلنت ها را در تولید های مرکب هم می توان تولید کرد. پاسخ در دل توانایی پرینت سه بعدی در ایجاد بی اندازه آزادی برای طراحان، جهت ایجاد ایمپلنت های خلاقانه، پیچیده و سبک نهفته است.  

مقدار بسیار زیادی از تولید های سفارشی می تواند توسط پرینت سه بعدی صورت پذیرد. اگر به فعالیت های دندانپزشکی توجه کنیم می بینیم که یک دندانپزشک می تواند با کمک پرینت سه بعدی، ظرف 6 دقیقه یک دندان افتاده را جایگزین کند. موضوعی که تغییر کرده این است که تکنیک آردسازی، اجازه ایجاد دندان با جزئیات پیچیده مانند شیار و گودی را می دهد. حتی پزشکان از تکنولوژی پرینت سه بعدی برای ایجاد کفی سفارشی کفش براساس اسکن سه بعدی گرفته شده، استفاده می کنند. 

دنیایی را تصور کنید که در آن عمل پیوند قلب می تواند فقط در چند ساعت و در واقع در زمانی کوچک انجام پذیرد. در 20 سال آینده، ما می توانیم شاهد یک قلب پرینت شده سه بعدی باشیم که به طور کاملا مناسب در حال کار است بدون اینکه بدن شخص آن را پس بزند.  

دانشمندان در تلاش هستند تا با استفاده از سلول های بدن آدمی در صنعت پرینت سه بعدی به ایجاد قلب بپردازند. محققان در تلاش برای کشف راه های جدیدی مانند پرینت اندام هستند و این می تواند قدم بزرگ بعدی در زمینه حفظ سلامت باشد. 

صنعت پرینتر سه بعدی در سال 2014 توسط آمریکا مبنی بر افزایش تکنولوژی پرینت سه بعدی و افزایش سرمایه گذاری ها غالب شد. اروپا بعد از آمریکا دومین سهام دار بزرگ جهانی پرینت سه بعدی در زمینه سلامت می باشد. پیش بینی شده است که بازار اروپا با توجه به توسعه قابل توجهی که در زمینه هایی چون ادغام شرکت ها و مالکین و سرمایه گذاری های بالقوه دولت در زمینه تکنولوژی سه بعدی دارد، با سرعت قابل توجهی رشد خواهد یافت. آسیا – اقیانوسیه نیز پیش بینی شده است که رشد قابل توجهی در این زمینه تجربه خواهند کرد، در حالیکه نرخ رشد ترکیبی سالانه 5/23 درصدی در محدوده مدت پیش بینی شده به نمایش خواهند گذاشت. اگرچه پرینت سه بعدی آسیا – اقیانوسیه در زمینه سهام بهداشت و سلامت کمتر از حال حاضر اروپا است، اما بر اساس تخمین های زده شده در آینده بر اساس افزایش جمعیت و بنامه ای پرینت سه بعدی در زمینه ایمپلنت ها و جراحی ها، بازاری بزرگ و قابل توجه خواهند داشت. 

پرینت سه بعدی با مواد سازگار با بدن یا بیومتریال ها، در آینده به طور تخصصی در زمینه پزشکی توجه ها را به خود جلب خواهد کرد. تولید سفارشی محصولات اندام انسان با استاده از مواد سازگار با بدن در فراهم کردن درمان بهتر و نجات جان های بی شماری از انسان ها کمک بسیاری خواهد کرد. مفهوم پرینت در موقعیت، محققان را به ایجاد اندام پیچیده ای مانند کلیه ها و کبد قادر خواهد ساخت. زمان بسیار مناسبی است تا پرسشی رو به جلو برای بهتر شدن زندگی بشر داشته باشیم. پرینت سه بعدی، جهت دستیابی به این هدف کمک بسیاری به ما ارایه می دهد. 

مطالب مرتبط: