یک هنرمند لس آنجلسی به نام نوا جیانگ در صدد برآمده است تا تمامی انواع شطرنج ها از کشورهای آسیایی را کشف کند و سپس قطعات آنها را به شکل و قوانین دیگری تغییر و تحول دهد و با پرینتر سه بعدی، پرینت کند. پروژه وی مورب نام دارد.

جای تعجب نیست که بازی که همه آن را به عنوان شطرنج می شناسیم؛ بسیار قدیمی است. حتی قدیمی تر از آنکه بسیاری از مردم بتوانند تصور کنند. شطرنج مدرن در واقع یک نوع از همین بازی بود که بر اساس بازی چهار نفر شکل می گرفت و به نام چاتورانگا در سال 400 میلادی در هند سرچشمه گرفت. پس از آن توسط ایرانیان، مسلمانان، پرتغالی ها و یونانی ها اصلاح و تکمیل شد و در نهایت راه خود را به اروپا در اواخر دهه ی 1400 میلادی باز کرد و به چیزی که امروزه همه ی ما می شناسیم تکامل یافت. 

پرینتر سه بعدی

حال یک هنرمند لس آنجلسی به نام نوا جیانگ در صدد برآمده است تا تمامی انواع شطرنج ها از کشورهای آسیایی را کشف کند و سپس قطعات آنها را به شکل و قوانین دیگری تغییر و تحول دهد. پروژه ی وی مورب نام دارد که مجموعه ای از هشت بازی مختلف شطرنج از کشورهای مختلف از جمله ایران، ژاپن و چین است با این تفاوت که تخته ی بازی ساخته شده ی او اندکی متفاوت است و تنها در قوانین و قطعات با آنها مشابهت دارد. 

هر قطعه ای که وی طراحی کرده است؛ از طریق پرینت سه بعدی طراحی و ساخته شده اند و به دلیل نوع طراحی شان نشان دهنده ی این هستند که هر کدام از قطعات تا چه اندازه در بازی مهم هستند و در کجای تخته اجازه ی حرکت دارند. جیانگ برای معرفی اثر جدید خود به سراسر جهان سفر کرده است و در نمایشگاههای مختلف در نیوزلند، اتریش و به تازگی در فستیوال هنر بازی دانشگاه UCLA در لس آنجلس آن را به عرصه ی نمایش گذاشته است.  

 

مطالب دیگر: