دکتر راجر کلوز، محقق دانشگاه آکسفورد با استفاده از امکانات پرینتر سه بعدی و مواد حاصله از آن، تلاش کرد تا فسیل های قدیمی و فراموش شده ی از جنس سنگ را بازیابی کرده و به دست ما برساند.

دکتر کلوز به واکاوی سنگ های مربوط به دوران ژوراسیک در جزیره ی اسکای در اسکاتلند پرداخت و در نهایت بقایای فسیل هایی کوچک را که به پالائکساندن اولیتکاس معروف هستند را پیدا کرد. فسیل پیدا شده تنها چند میلیمتر بود و نیازمند تلاش و اندازه گیری دقیق جهت جدا سازی از سنگ بود. این جا همان جایی بود که پرینتر سه بعدی به کمک دکتر کلوز و تیم تحقیقاتی آکسفورد آمد. با استفاده از یک اسکنر سه بعدی اشعه ی ایکس در موزه ی تاریخ طبیعی لندن؛ گروه تحقیقاتی دکتر کلوز توانستند مدل دقیق سه بعدی از این فک متعلق به دوران ژوراسیک را بسازند. 

پرینتر سه بعدی

دکتر کلوز مزایای آموزشی و هزینه ای مدل سازی و پرینت سه بعدی را عاملی مهم در این دستاورد می داند. وی گفت : بهترین چیز در خصوص داشتن یک پرینت سه بعدی از فسیل های قدیمی این است که من آن را به هر کدام از دوستان و همکارانم نشان دادم؛ از واقعی بودن آن بسیار شگفت زده شدند به ویژه زمانی که فهمیدند هزینه ی ساخت و چاپ آن بسیار کم و مقرون به صرفه بوده است.  

 

مطالب بیشتر: