قطعا روزی می رسد که ما باید در هر خانه ای پرینتر سه بعدی داشته باشیم اما امروزه هنوز شدت این نیاز احساس نمی شود. بنابراین در حال حاضر دفتر انجمن کتابخانه های آمریکا سوال جالبی را برای سیاست فناوری اطلاعات مطرح کرده است: آیا ما باید پرینتر سه بعدی را مثل منابع عمومی در کتابخانه ها داشته باشم؟

تحلیل گر ارشد ALA ، چارلی واینر و مدیر عامل شرکت 3Dprint360 ، ژاک لیچا در طی انجام یک پروژه، به این مسله برخوردند که چگونه کتابخانه ها می توانند نقش مهمی در انقلاب پرینت سه بعدی در آمریکا داشته باشند؟ در نتیجه مقاله منتشر شده است به نام: "پیشرفت در ساخت: پاسخ سوالات عملی پرینت سه بعدی کتابداران."

به گفته دن لی رئیس کمیته OITD در آمریکا کتابخانه ها می توانند کاربرد طراحی و چاپ سه بعدی را در سطح عمومی به مردم نشان دهند.

در حال حاضر مدیران ارشد کتابخانه های عمومی درآمریکا با حمایت کمیته OITD در حال تجهیز کردن کتابخانه ها به پرینتر سه بعدی و افراد حرفه ای در عملیات چاپ و تعمیر و نگهداری آن ها هستند. با توجه به پیشرفت روز افزون پرینترهای سه بعدی اما به دلیل جدید بودن این تکنولوژی هنوز برای استفاده شخصی افراد کمی گران به نظر می رسد، و از طرفی امروزه با وجود اینترنت و منابع رایگان آن و کتابخانه های مجازی مراجعه افراد به کتابخانه ها بسیار کم تر از قبل شده است. افزودن پرینتر سه بعدی به کتابخانه ها می تواند یک راه مناسب رو به جلو برای ALA و همه کتابخانه ها در سراسر جهان باشد.