بارز این پرینتر توانایی پرینت سه بعدی و تولید قطعات پلاستیکی در نبود مروزه استفاده از پرینترهای سه بعدی چنان جالب توجه است که حتی چندی پیش نمونه‌ای مخصوص از این پرینتر برای استفاده در ایستگاه بین‌المللی فضایی به این پایگاه فضایی منتقل شد.ویژگی جاذبه است.

 حال مهندسان روسی که این پرینتر سه بعدی را توسعه داده‌اند، در پی آن هستند تا امکان تولید قطعات مورد نیاز را در ایستگاه بین‌المللی فضایی به کمک همین پرینتر تولید کنند.

بزرگترین مزیت استفاده از پرینت سه بعدی در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای تولید قطعات مورد نیاز را می‌توان کاهش هزینه و زمان مورد نیاز برای تعویض قطعات معیوب خواند که به طور حتم باعث افزایش بیش از پیش عمر مفید ایستگاه خواهد شد. با استفاده از این قابلیت ساکنان ایستگاه می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن قطعات مورد نیاز را تولید و با قسمت معیوب تعویض کنند.

در حال حاضر با استفاده از پرینتر سه بعدی موجود در ایستگاه بین‌المللی فضایی می‌توان قطعات سبک وزنی را با پلاستیک ABS و قطعاتی با مقاومت بالا را با بهره‌گیری از پلی اتیلن فشرده و ولی اتیریمیده-پلی کربنات تولید کرد. براساس اطلاعات ارائه شده با استفاده از این پرینتر با توانایی کنونی می‌توان قطعات داخلی را تولید و مورد استفاده قرار داد، اما فضانوردان نیازمند پرینتری با قدرت تولید قطعات مستحم‌تر برای کاربردهای خارجی هستند. از این‌رو دو کمپانی روسی Sputnix و Anisoprint در حال کار روی پروژه‌ای هستند که نتیجه‌ی آن تولید پرینتری با قابلیت‌های مدنظر است.

 

مطالب بیشتر: